Kategorie

Stosowane technologie wkładów kominkowych:

W produktach Dovre producenci wkładów kominkowych wprowadzają do swoich produktów nowinki techniczne, które powodują że działają one sprawniej i efektywniej, a ich eksploatacja jest przyjemniejsza.

systemy czyszczenia szyby – zasada działania polega na nadmuchu powietrza z zewnątrz paleniska na szybę od wewnątrz. Powoduje to rotację spalin w palenisku, zwłaszcza w pobliżu szyby, ograniczając osadzanie się cząstek stałych na szybie.

wyłożenie wermikulitem paleniska - metoda na „czystą szybę”, a także na sprawniejszą pracę wkładu kominkowego jest podniesienie temperatury spalania w palenisku za pomocą wyłożenia wnetrza paleniska wermikulitem. Ten materiał jest izolatorem i powoduje podniesienie tempertaury w palenisku o około 200º C.

Uzyskujemy wtedy: wyższą temperaturę spalin czystsze spaliny (mniej brudzą szybę), dopalanie spalin

pyroliza - szyba wkładu kominkowego jest pokryta tlenkiem srebra, który w odpowiedniej temperaturze wypala osad powstały na szybie

dopalanie spalin - ten system staje się coraz bardziej popularniejszy we wkładach kominkowych.
Polega na doprowadzeniu dodatkowego powietrza specjalnymi kanałami do paleniska – w efekcie dopalaja się spaliny ( „czyste spaliny” ), podnosi sie temperatura w palenisku i sprawnoś wkładu kominkowego

KIEDY SPOTKAC SIĘ Z FACHOWCEM?

Faza projektwania domu jest dobrym momentem na wizytę w naszym salonie.
To etap, kiedy należy zastanowi się nad lokalizacją kominka, doborem optymalnego wkładu kominkowego, zrobic projekt dystrybucji gorącego powietrza. U nas mogą Państwo liczyc na fachowe doradztwo. Podczas rozmowy z naszym sprzedawcą jest możliwośc zamówienia wizyty naszego montażysty u Państwa w domu lub na budowie.

FACHOWIEC POMOŻE PAŃSTWU:

- uzgodnic formy zabudowy:narożna, naścienna
- doborze materiałów użytych do budowy:piaskowiec, marmur, trawertyn, kafle, cegła, płyta karton-gips
  * w ocenie i zaprojektowaniu dystrybucji gorącego powietrza

- fachowiec oceni podłoże, na którym usytuowany będzie kominek, sprawdzi również przewód kominowy-upewni się czy posiada on odpowiedni przekrój( w przypadku braku projektu budunku potrzebna jest ekspertyza kominiarska)
    * zaplanuje doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka ( uzupełnienie niedoboru tlenu używanego do procesu spalania )
    * przygotuje wycenę i ustali z Państwem termni realizacji

TROCHĘ PORAD TECHNICZNYCH:
 

  • 1. Kubatura pomieszczenia, w którym montujemy kominek musi wynosić 4 m3 na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m3. Oznacza to, że kominek o mocy 12 kW jest przeznaczony do pomieszczenia o kubaturze min. 4x12=48 m3.
     
 
  • 2. Kominki, w których wielkość otworu paleniskowego jest mniejsza niż 0,25 m2 muszą być przyłączane do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, o przekroju min. 14x14 cm lub średnicy – 15 cm.
     
 
  • 3. Kominki o większym otworze powinny być podłączone do komina o przekroju min. 27x14 cm lub średnicy 18 cm.
     
 
  • 4. Do kominka należy dostarczyć co najmniej 10 m3/h świeżego powietrza na 1 kW mocy urządzenia, co oznacza, że kominek o mocy 12 kW potrzebuje 120 m3 powietrza w ciągu godziny. Kominki otwarte zużywają kilkakrotnie więcej powietrza, niż te z wkładami. Najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie powietrza niezbędnego do spalania oddzielnym przewodem wentylacyjnym.
     
 
  • 5. Obudowa musi mieć dobrą izolację termiczną, a materiały z których jest wykonana muszą być niepalne. Powszechnie stosowane są: cegła klinkierowa, kamień naturalny, granit, marmur, piaskowiec oraz płyta gipsowo-kartonowa o podwyższonej odporności ogniowej.
     
 
  • 6. Aby zabezpieczyć obudowę przed nadmiernym nagrzewaniem powinno się zaizolować ścianki obudowy wełną mineralną na aluminium (np. wełna FIREROCK) lub płytami krzemiano-wapniowymi (np. płyta PROMASIL). Założenie izolacji nie może  ograniczać  swobodnego przepływu  nagrzanego powietrza. W przypadku stosowania dystrybutora można zaizolować ściany samego dystrybutora.
     
NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS EKSPLOATACJI KOMINKÓW CZY WKŁADÓW?
 

  • 1. Koszty są raczej niskie np. wkład pracując z mocą nominalną zużywa ok. 3-3,5 kg drewna na godzinę



    • 2. Jako opału należy używać drewna liściastego, gdyż iglaste zawiera dużo żywicy i podczas spalania zanieczyszcza palenisko i komin; ponadto wilgotność nie powinna być większa niż 20%


      • 3. Przybliżony czas pracy bez uzupełniania opału wynosi do 8 godzin i zależy od sprawności urządzenia, jakości i gatunku drewna oraz od gabarytów paleniska. 

         
      JAK DBAĆ O SZYBĘ KOMINKA?

Perwszym, podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby mieć czyste szyby jest palenie suchym drewnem; maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Po mocnym rozpaleniu powstaje zjawisko pirolizy, wskutek którego cząsteczki osiadające na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku. Można także kupić kominki, w których zastosowano dodatkowe zabezpieczenia przed osiadaniem sadzy:
 

  • - szyby z kurtyną powietrzną – w mniejszym stopniu ulegają okopceniu, gdyż zimne powietrze zasysane jest otworami umieszczonymi wokół lub nad szybą i przepływając przy niej powodują odpychanie od niej cząsteczek sadzy;
     

    • - szyby samoczyszczące – od wewnętrznej strony pokryte są przezroczystą, cienką warstwą metalu, dzięki czemu ciepło nie przenika na zewnątrz kominka (kominek oddaje mniej ciepła na drodze promieniowania), ale odbija się od warstwy metalu. Rośnie wtedy temperatura w palenisku i powstaje zjawisko pirolizy, dzięki któremu cząsteczki osiadające na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku.